Działanie i awarie przepustnicy

0
1034

Jednym z ważnych elementów szeroko rozumianego układu napędowego jest przepustnica. Mowa o stosunkowo niewielkim elemencie reagującym na wciskanie i puszczanie pedału gazu. Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestii tego, jak działa przepustnica oraz jakim ulega awariom. Co zrobić, gdy element ten nie działa prawidłowo?

Dostawa powietrza do silnika

Spalinowe jednostki napędowe w samochodach wytwarzają energię poprzez przeprowadzanie procesu spalania paliwa. Aby spalanie było możliwe, niezbędne jest dostarczenie powietrza do komór silnika. Ogólna zasada jest taka, że im więcej powietrza w komorach, tym więcej paliwa ulega spalaniu. Tym samym rosną również obroty silnika i możliwe jest rozpędzenie pojazdu do wyższych prędkości. O tym, ile powietrza dostaje się do komór silnika w danym momencie, decyduje kierowca dysponujący pedałem gazu. Dociskając go szerzej otwiera przepustnicę, która umożliwia płynniejszy przepływ powietrza. “Przepustnica to element prosty konstrukcyjnie, bez którego prawidłowa praca silnika jest absolutnie niemożliwa” –– informuje specjalista ze sklepu internetowego Ucando.pl.

Jak działa przepustnica?

Działanie przepustnicy, podobnie jak jej konstrukcja, jest dosyć proste. Posiada ona klapkę, która otwiera się lub zamyka, w zależności od tego, w jakiej pozycji znajduje się pedał gazu. Im mocniej wciskany pedał gazu, tym szerzej otwiera się klapka. Połączenie przepustnicy z pedałem gazu może być dwojakiego rodzaju. W starszych samochodach stanowi je linka. Jednak w nowszych pojazdach sterowanie pracą przepustnicy odbywa się elektronicznie. Odpowiedni sterownik elektroniczny wysyła sygnał, w jakim stopniu klapka przepustnicy ma być w danej chwili otwarta.

Awarie i wymiana przepustnicy

Jak każda część samochodowa, również przepustnica ulega awariom. Może dojść do uszkodzenia mechanicznego którejś jej części. Częściej jednak problemem jest zapchanie przepustnicy. Im gorszej jakości paliwo dostarczane do pojazdu, tym szybciej dochodzi do zapchania przepustnicy. Nie bez znaczenia jest również skuteczność filtra powietrza zamontowanego w pojeździe. W przypadku zanieczyszczenia przepustnicy często wystarczającym zabiegiem jest wykonanie czyszczenia. Potrzebny jest do tego specjalistyczny środek, który wprowadza się do przepustnicy. Należy również zauważyć, że awarii mogą ulec elementy odpowiedzialne za sterowanie przepustnicą. W starszych pojazdach zagrożeniem jest zerwanie linki, natomiast w nowszych awaria sterownika elektronicznego. W przypadku konieczności wymiany przepustnicy należy się udać do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Natomiast części wysokiej jakości znaleźć można pod adresem https://www.ucando.pl/k/przepustnice-i-czesci-przepustnic/U0709.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here