Jakie prace budowlane wykonuje się za pomocą szneka– ślimaka budowlanego?

W robotach budowlanych często wykorzystuje się bardzo profesjonalny sprzęt, taki jak chociażby ślimak budowlany, czyli tak zwany sznek. Mimo dość przyjemnej nazwy, nie każdy zdaje sobie sprawę, do czego tak naprawdę służy wspomniane urządzenie. Podpowiadamy i doradzamy więc, czym jest i do czego okazuje się przydatny ślimak budowlany.

Czym jest i na jakiej zasadzie działa tak zwany sznek?

Wspomniane urządzenie jest po prostu narzędziem wiercącym, którego przeznaczeniem jest wybieranie gleby z otworu przewiertowego w wierceniu mechanicznym obrotowym. Świder wykonany jest z grubościennej rury zakończonej mufą i czopem, najczęściej o kształcie sześciokątnym, ale też kwadratowym i okrągłym. Elementy te są spawane do rury w sposób automatyczny, co pozwala na zapewnienie wysokiej jakości spoiny. Zwoje szneku zbudowane są z ukształtowanego płaskownika albo krążków blachy tłoczonych na zimno. Wspomniane zwoje przyspawane są do rury za pomocą obrotnika spawalniczego. Mającym najszersze zastosowanie jest oczywiście świder do wiercenia studni, niezbędny w wykonywaniu tego typu prac.

W jakich pracach budowlanych ślimak budowlany okazuje się najbardziej praktyczny?

Urządzenie tego typu najczęściej stosowane jest właśnie podczas wykonywania studni o różnej głębokości. Najbardziej typowe długości ślimaków budowlanych wynoszą przede wszystkim 1 metr, 1,5 metra oraz 2 i 3 metry. Wynika z tego, że świder do wiercenia studni umożliwia stworzenie przede wszystkim dość płytkiego wykopu. Pamiętajmy jednak o tym, że za pomocą ślimaka budowlanego można również poddać interesujący nas grunt bardzo dokładnej analizie geologicznej i hydrologicznej, co dzieje się dzięki możliwości pobrania próbek ziemi. Wiele, dostępnych na budowlanym rynku, szneków pozwala na zabezpieczenie wykopanego otworu przed osuwaniem się luźnych warstw gleby. Jak można się domyślić, w znaczny sposób zwiększa to niezbędne bezpieczeństwo pracowników wykonujących konkretne roboty budowlane.  Świdry wiertnicze mają więc cały ogrom praktycznych zastosowań, więc niezaprzeczalnie warto zastanowić się nad inwestycją w tego typu urządzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here