Rodzaje szafek łazienkowych

Zaangażowanie, wyposażenie i umeblowanie własnej łazienki jest zadaniem o wiele trudniejszym,niż może się wydawać. Problemów nastręcza między innymi wybór odpowiedniego zestawu mebli oraz ich rozlokowanie w obrębie całego pomieszczenia. Kluczowa jest pod tym względem szafka łazienkowa, w której będziesz przechowywać wszystkie potrzebne sprzęty, akcesoria, kosmetyki oraz liczne inne grupy przedmiotów. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane modele szafek łazienkowych oraz podpowiadamy, które z nich warto wybierać, jakimi kryteriami kierować się w trakcie zakupów oraz jakie modele szafek łazienkowych oferują dostawcy rozwiązań sanitarnych. 

Szafki łazienkowe – i ich rozmaite rodzaje 

Podstawowym typem szafki łazienkowej są modele wiszące. Są chętnie wybierane do pomieszczeń o różnym rozmiarze oraz sposobie wykończenia. Ich zaletą jest fakt, że montowane są na powierzchni ściany, dzięki czemu nie zabierają cennych centymetrów podłogi. Ponadto modele wiszące są zazwyczaj bardzo przestronne i mogą pomieścić liczne przedmioty i sprzęty – przybory toaletowe, kosmetyki, ręczniki. Szafki wiszące są zazwyczaj otwierane na oścież, choć znajdziesz także modele z drzwiczkami przesuwnymi. Najczęściej szafki wiszące montuje się w pobliżu umywalki lub pralki. 

Szafki stojące to jedne z najczęściej wybieranych. Ich zaletą są duże rozmiary oraz możliwość odnalezienia modelu dopasowanego do Twoich potrzeb oraz możliwości aranżacyjnych Twojej łazienki. Świetnie sprawdzają się jako meble do przechowywania sprzętów i produktów większych rozmiarów – ręczników, rolek papieru toaletowego, urządzeń czyszczących. Szafka łazienkowa stojąca może występować w formie tak zwanych słupków. Są to meble o niedużej powierzchni, za to bardzo wysokie – sięgające nawet do poziomu sufitu. Dzięki temu można stosować je nawet w pomieszczeniach o ekstremalnie małych rozmiarach. 

Szafki pod umywalkę tworzą osobną kategorię mebli łazienkowych. Powinny być wybierane pod kątem konkretnego typu umywalki, jaką na niej postawisz. Odmienną szafkę należy wybrać pod umywalkę nablatową, odmienną pod umywalkę wiszącą lub nakładaną. W konstrukcji szafki pod umywalkę istotny jest blat i sposób jego wyprofilowania, a także ilość wolnego miejsca, które wykorzystasz do przechowywania różnych produktów i akcesoriów umywalkowych. 

W przypadku szczególnie małych łazienek warto rozważyć zakup szafek narożnych. Nadają się do montażu w kątach oraz wnękach – wszędzie tam, gdzie nie zdołasz wprowadzić standardowej szafki łazienkowej. Szafki narożne mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia – lustro, komfortowe drzwiczki, a także w zdobienia. 

Walory estetyczne szafek łazienkowych 

Szafki są meblami stosunkowo dużymi, dlatego w każdej łazience będą pełnić funkcje estetyczne. Będą dopełniać aranżacji pomieszczenia, spajać całego jego wyposażenia w spójną całość. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na estetyczne walory szafek, które powinny być dopasowane do reszty wyposażenia pod kątem koloru oraz sposobu wykończenia. Nie należy wybierać szafek nadmiernie wyróżniających się lub ekstrawaganckich. Produkty takie nadają się wyłącznie do łazienkowych aranżacji w stylu glamour. W innym wypadku – ich obecność w łazience wywoła wrażenie kiczu. 

Przeglądając sklepowe półki z łatwością zauważysz, że dostępne szafki prezentują dość ujednoliconą kolorystykę oraz konserwatywne fasony. Najczęściej występują w odcieniach bieli, brązu lub beżu. Znajdziesz także szafki czarne, dedykowane do pomieszczeń nowoczesnych i loft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here