jak dbać o dracenę?
fot. Pixabay.com

Dracena to jedna z najczęściej występujących roślin doniczkowych w naszych domach. Najchętniej wybierana jest dracena marginata, zwana potocznie smokowcem. Jak powinno się hodować dracenę? Dlaczego ta smocza roślina powinna znaleźć się w naszym domu? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/dracena-marginata-jak-dbac-i-podlewac/ 

Dracena – smocza roślina 

Nazwa dracena jest zaczerpnięta z Grecji – greckie słowo drakania oznacza smoka, dlatego w Polsce jest nazywana potocznie smokowcem. Naturalnie można ją znaleźć na Madagaskarze, gdzie może osiągnąć nawet 5 metrów. Natomiast w formie domowej nie przekracza raczej dwóch metrów. Jest kilka odmian draceny, które różnią się od siebie kolorem liści – bicolor posiada liście z żółtym brzeżkiem, tricolor ma listki z beżowymi paskami i czerwonym rantem, a coloramę cechują liście o zielono-różowo-czerwonym zabarwieniu. Dracena jest trująca, dlatego lepiej ją trzymać z daleka od zwierząt i dzieci. 

Jak pielęgnować dracenę? 

Jest to gatunek rośliny doniczkowej, który jest stosunkowo prosty w uprawie, dlatego świetnie się sprawdzi u osób rozpoczynających przygodę z domową roślinnością. Dracena marginata uwielbia ciepłe i jasne pomieszczenia, lecz nie powinna mieć stanowiska, w którym jest bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych. Roślina preferuje wilgotne torfowe podłoże. Trzeba ją podlewać dwa razy w tygodniu, a w okresie letnim trochę częściej. Na pewno nie można dopuścić, aby gleba była przesuszona, ani też w podstawce znajdował się nadmiar wody. Dracena lubi też, gdy regularnie jej liście są zraszane wodą – gdy pomijamy ten krok, jej liście mogą zżółknąć. Jeśli roślina jest w miarę młoda, trzeba ją przesadzać raz do roku, natomiast starsze egzemplarze mogą być przesadzane znacznie rzadziej. Dracena lubi nawóz, dlatego powinno się ją nawozić co dwa tygodnie mieszanką o dużej ilości potasu i fosforu. Są to zazwyczaj nawozy przeznaczone do roślin palmowych i juki. 

Zobacz także: http://www.liblu.pl/jak-sprzatac-skuteczniej/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here