Rozpuszczalniki organiczne

Rozpuszczalniki wykorzystuje się praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Większość z nas znajdzie je także w swojej łazience pod postacią środków czyszczących. Związki te różnią się między sobą toksycznością i zastosowaniem. I chociaż wydawać by się mogło, że zgłębianie wiedzy na ich temat nie ma żadnego sensu, w rzeczywistości stykamy się z nimi na co dzień. Sprawdź więc, czym są rozpuszczalniki, jakie mają zastosowania oraz jaką funkcję pełnią w przemyśle!

Rozpuszczalniki organiczne – podział

Rozpuszczalniki dzielimy na protonowe, aprotonowe, polarne i niepolarne. Każdy z wymienionych rodzajów pełni ważną funkcję w przemyśle. Jednak na szczególną uwagę zasługują rozpuszczalniki organiczne. Od nieorganicznych różni je budowa chemiczna. Jako przykład najpowszechniej wykorzystywanego rozpuszczalnika nieorganicznego może posłużyć woda. Ale większość osób kojarzy słowo ,,rozpuszczalnik” ze zmywaczem do paznokci, kwasem siarkowym, ciekłym amoniakiem i innymi związkami przydającymi się tylko podczas prac remontowych czy budowlanych.

Czemu służą rozpuszczalniki? Jak sama nazwa wskazuje – rozpuszczają inne związki. To substancje pozwalające usunąć tłuszcz i inne problematyczne substancje z różnych powierzchni. Gdzie w takim razie znajdują zastosowanie?

Rozpuszczalniki organiczne – zastosowania

Jak można się domyślić, rozpuszczalniki organiczne służą pomocą przede wszystkim osobom wykonującym prace budowlane. Najczęściej wykorzystuje się je do zmywania, rozcieńczania oraz rozpuszczania lakierów i farb. Mogą stanowić świetną alternatywę dla popularnych środków czyszczących. Rozpuszczalniki organiczne przydają się również w warsztatach samochodowych oraz salonach kosmetycznych. Związki te dzielimy na uniwersalne i specjalistyczne. Pierwsze z nich nadają się do rozpuszczania większości farb, ale nie ze wszystkimi poradzą sobie tak sprawnie i skutecznie jak rozpuszczalniki specjalistyczne, mogące rozpuścić nawet farby dwuskładnikowe.

Warto wiedzieć, że niektóre z rozpuszczalników organicznych, mimo iż są uznawane za toksyczne, sprawdzają się do wielu zadań. Przykładem jest octan etylu. Rozpuszczalnik ten świetnie nadaje się do odstraszania owadów, czy właśnie rozpuszczania farb. Wykorzystuje się do do czyszczenia obwodów elektrycznych, ale równocześnie jest częstym składnikiem perfum, co zawdzięcza swojemu owocowemu zapachowi.

Kto oferuje rozpuszczalniki organiczne?

Podstawowe rozpuszczalniki organiczne zazwyczaj kupuje się w dużych marketach budowlanych. Ale ograniczony asortyment powoduje, że nie zawsze uda się dobrać odpowiedni rozpuszczalnik. Alternatywą są zakupy online. W internecie można znaleźć wielu dystrybutorów rozpuszczalników organicznych. Należy do nich https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Duży wybór dystrybutorów i możliwość wygodnego zamawiania online pozwala dobrać rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Niektórzy z usługodawców oferują mieszanie rozpuszczalników na życzenie, dzięki czemu klient może uzyskać pożądane połączenie związków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here