Wybór oświetlenia do zbiornika akwariowego nigdy nie jest zadaniem łatwym. Należy wziąć pod uwagę takie sprawy jak miejsce ustawienia zbiornika, stopień jego naświetlenia za pomocą światła dziennego, a także zapotrzebowanie poszczególnych gatunków zamieszkujących Twoje akwarium. Technologia wykorzystywana w oświetlaniu akwariów przeszła niemałe zmiany w ciągu ostatnich lat, a obecnie do najchętniej wybieranych należą zestawy LED. Poniżej przyglądamy się im z bliska oraz udzielamy praktycznych porad związanych z ich wyborem.
Główne kryteria wyboru oświetlenia LED
Przeglądając dostępne systemy oświetlenia LED, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cztery istotne sprawy. Pierwsza to moc danego systemu wyrażona za pomocą lumenów. Najczęściej określa się ich ilość w przeliczeniu na litr wody – na przykład 50 lm/l. Drugą sprawą jest temperatura barwy wyrażona za pomocą Kelwinów. Najczęściej wybór pada na optymalną dla akwariów barwę 6500 K.
Kolejną Istotną sprawą jest dopasowanie oświetlenia do głębokości zbiornika. Warto pamiętać, że na głębokości 50 cm aż 3/4 widma czerwonego traci swą moc. Ponadto warto zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw, którego wartość powinna plasować się na poziomie przynajmniej CRI 80.
Moduły LED w Twoim akwarium
Oświetlenie akwarium roślinnego lub rybnego wymaga zastosowania odmiennych rozwiązań. Do zbiorników pozbawionych roślin można wprowadzić standardowy taśmy lub świetlówki LED o szczelności na poziomie IP68, typu daylight. Warto wybierać systemy przeznaczone do montażu w pokrywie zbiornika, które odznaczają się dużą uniwersalnością zastosowania oraz łatwym montażem. Są to też systemy wysoce bezpieczne i w wielu przypadkach bezawaryjne, które możesz użytkować przez wiele lat prowadzenia swojego zbiornika.
Warto podkreślić, że niektóre LED-y posiadają dedykowane do sterowania ich pracą piloty, którymi będzie mógł regulować intensywność emitowanego światła. Systemy takie oferuje AquelZoo: https://www.aquaelzoo.pl/100-oswietlenie-akwarystyczne.
W akwariach otwartych, pozbawionych pokrywy, warto wybierać systemy LED przeznaczone do mocowania na ścianach zbiornika. Rozwiązanie to jest szczególnie chętnie wybierane w przypadku akwariów roślinnych, całkowicie lub niemal całkowicie pozbawionych rybich mieszkańców. Odpowiednie rozłożenie źródła światła pozwala na jego równomierne rozprowadzenie w toni, a tym samym – na dotarcie do każdej roślinki. Znajdziesz między innymi wysoce atrakcyjne i łatwe w montażu belki LED-owe.
Na koniec warto podkreślić, że w przypadku hodowli ryb często wybieranym rozwiązaniem są lampy o przeznaczeniu dekoracyjnym, które pomogą wyeksponować piękno podwodnego świata, podkreślając jego unikatową kolorystykę oraz dodając całemu zbiornikowi przejrzystości. W przypadku akwariów roślinnych wybór pada częściej na oświetlenie o charakterze praktycznym, które gwarantuje roślinom właściwy stopień naświetlenia.