jaskra

Jaskra to choroba, która narusza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadzając do pogarsza wzroku, a czasami nawet jego utraty. Jaskra rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów. Co skutkuje tym, że rozpoznanie choroby następuje zazwyczaj już w jej rozwiniętym stadium. Dlatego też warto się edukować i dowiedzieć się, jak powstaje jaskra i kto jest na nią narażony.

W zdrowym oku przejrzysta ciecz wodnista krąży wewnątrz przedniej komory oka. Aby oko działało prawidłowo, w komorze musi być utrzymana odpowiednia ilość cieczy wodnistej, która zapewnia właściwie ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie utrzymywane jest dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy z komory. Gdy powstaje jaskra, przepływ cieczy wodnistej zostaje zaburzony, ciecz gromadzi się, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, co stopniowo uszkadza nerw wzrokowy.

Najczęstszą przyczyną jaskry jest wysokie ciśnienie w gałce ocznej, jednak początek jej pojawienia może mieć różne bodźce. Najbardziej na jaskrę są narażane osoby chorujące na cukrzyce, mające problemy z miażdżycą, osoby u których występowała jaskra w rodzinie ze względu na obciążenie genetyczne oraz osoby narażone na wzmożony stres, mające problemy z powracającą migreną i osoby, które cierpią na wysokie ciśnienie tętnicze. Dlatego tak ważne jest niebagatelizowanie objawów i profilaktyczne wykonywanie badań.

Najczęściej występujące objawy jaskry to pogorszenie wzroku, zaczerwienienie oka, rozmyta tęczówka oka, czasami towarzyszą jaskrze takie schorzenia jak nudności lub wymioty, ból oka, zwężenie pola widzenia.

Leczenie jaskry jest procesem wielotorowym, ale odpowiednie działanie pomaga w przywróceniu komfortu życia i poprawie widzenia.

Jaskrę można kurować różnymi metodami w zależności od stopnia i typu jaskry.

Najczęściej wybieranym sposobem leczenia jest stosowanie kropli do oczu przeciw jaskrowych. Krople te mają za zadanie obniżenie ciśnienia w oku poprzez spowolnienie wydzielania cieczy wodnistej lub zwiększanie przepływu płynu, aby mógł się swobodnie wydostawać. Krople na jaskrę są lekami o silnym działaniu, w związku z tym mogą pojawiać się skutki uboczne takie jak alergie, zaczerwienienie oka, pieczenie i podrażnienie oka, rozmazane widzenie.

Najbardziej inwazyjne leczenie jaskry to leczenie chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne jest wybierane w sytuacji, kiedy inne działania podjęte w celu leczenia nie przynoszą spodziewanych skutków. Leczenie chirurgiczne polega na umożliwieniu wypływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka

Do zabiegów leczniczych w przypadku jaskry zaliczamy zabiegi laserowe takie jak irydoplastyka lub irydotomia. Operacje, które mają za cel wymienić za dużą soczewkę na płaską soczewkę sztuczną poprzez otwarcie naturalnej drogi odpływu lub wykonać sztuczny odpływ w oczach, w których istnieje trwałe zarośnięcie szczeliny kąta.

W celu wyboru metody leczenia trzeba wybrać się do lekarza specjalisty. Lekarz wybierze określony sposób leczenia i pomoże wstrzymać rozwój choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here