Wpływ ziół na stan naszego zdrowia

Czy zioła mają istotny wpływ na organizm człowieka?. Często mówi się o roślinach polepszających wytrzymałość, intelekt, czy wpływających na układ immunologiczny. W dobie medycyny konwencjonalnej sceptycznie traktuje się temat ziół poprawiających stan naszego zdrowia. Zioła powinny być kosmetykami naszego organizmu w profilaktyce długoterminowej.

Adaptogeny, czyli specyficzna grupa ziół, ma bogatą historię w kulturach dalekiego wschodu, ludach zamieszkujących Syberię, Afrykę i Amerykę. Niektóre gatunki były uważane za dar Boży, prawdopodobnie ze względu na swoje unikatowe działanie. Współcześnie adaptogeny są ogólnie dostępne, możemy spotkać je na półkach sklepów zielarskich itp.

Oprócz popularnej wśród sportowców ashwagandhy i różeńca górskiego także kawa i herbata zalicza się do tej samej grupy roślin stymulujących w większym lub mniejszym stopniu nasze samopoczucie. Jak twierdzą, kosmonauci adaptogeny redukują zmęczenie, a co najważniejsze optymalizują organizm pod kątem przebywania w statku kosmicznym. Jak wiadomo, wszystko we wszechświecie dąży do zachowania równowagi, podobnie jest z ziołami, które równoważą chemię w ludzkim organizmie. Należy jednak podkreślić, że adaptogeny mają normalizujące działanie. Oznacza to tyle, że nie powodują skoku poziomu związków chemicznych w ludzkim organizmie oraz nie są toksyczne. Uwagę należy zwrócić na potencjał antyoksydacyjny, który jest cechą większości roślin, a szczególnie adaptogenów. Otóż w naszym organizmie funkcjonują wolne rodniki, które mogą uszkadzać DNA. Antyoksydanty mają za zadanie wychwyt cząsteczek tlenu. Dzięki temu są skuteczne w profilaktyce antynowotworowej i najogólniej ujmując, powstrzymują procesy starzenia. Badania na tysiącach ludzi wykazało wzrost koncentracji, poprawę słuchu i wrażliwości zmysłów. Praca ludzi była wydajniejsza i cechowała się wyższą jakością.

Do tej pory nie ma badań wykazujących skutki uboczne. Wiele badań przeprowadzili Rosjanie. Przebadane drużyny olimpijskie podczas treningów i zawodów, wykazały zwiększoną wytrzymałość i regenerację, w tym także zwiększony pobór tlenu i lepszą wydajność. Zbadano także grupę kilkuset pracowników kopalni na Syberii – okazało się, że w trakcie plagi grypy zachorowalność spadła o 2/3. Sprawdzono także wpływ na wielotysięcznej grupie pracowników fabryki – wykazano zmniejszenie o 30% objawów obciążenia. Ciekawym badaniem była grupa 107 pacjentów zażywających leki na raka żołądka. Adaptogeny spowodowały o 50% mniejsze uszkodzenie systemy odpornościowego i umożliwiły zmniejszenie skutecznej dawki podawanego leku o 50%. Reasumując, opierając się na nowszych badaniach dokonanych w Niemczech i Japonii, jak i tych powyżej wspomnianych z pewną śmiałością można stwierdzić, że adaptogeny holistycznie wzmacniają organizm, bez względu na działanie różnego rodzaju bodźców zewnętrznych. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, prowadzisz intensywny tryb życia warto abyś zainteresował się tym tematem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here