Łatwo zauważyć, że obecnie sporą popularnością cieszą się śruby kołnierzowe spełniające określone normy. Dlaczego warto kupować tego typu elementy złączne? Jak powstają takie śruby z kołnierzem? W jakich branżach są najczęściej wykorzystywane? O tym wszystkim można zaraz dowiedzieć się po przeczytaniu poniższego artykułu.
Jak powstają?
Śruby z kołnierzem spełniają normy DIN 6921/PN 82247. Co powoduje, że warto decydować się na takie elementy złączne? Bez wątpienia jest to fakt, że takie akcesoria gwarantują odpowiednie właściwości. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane w różnych maszynach lub konstrukcjach. Nieprzypadkowo śruby kołnierzowe – spełniające powyższe normy – są zatem tak bardzo popularne. Ludzi mają obecnie świadomość, że lepiej wydać nawet nieco więcej gotówki, ale mieć pewność, co do jakości materiału, zabezpieczenia przed korozją, wytrzymałości itp. Jakie materiały się tutaj zatem stosuje? To między innymi stal węglowa. Nierzadko śruby z kołnierzem powstają także z takich komponentów, jak nierdzewna A2 (INOX) oraz stal kwasoodporna A4.
Opisywane dzisiaj elementy złączne mają metryczny albo drobnozwojny rodzaj gwintu i występują w trzech różnych klasach wytrzymałości materiału: 8.8, 10.9 i 12.9. Jakie są inne istotne informacje? Warto podkreślić, że porządny producent takich właśnie akcesoriów złącznych dba o to, aby były one odpowiednio zabezpieczone na wypadek korozji. Są oczywiście Klienci, którzy decydują się na śruby kołnierzowe bez dodatkowej powłoki. Jakie są natomiast inne alternatywy? Fachowcy czasami stosują ocynk galwaniczny lub ocynk galwaniczny żółty. Inne dostępne opcje to ocynk płatkowy lub oksydowanie…
Zastosowanie śrub kołnierzowych
Bardzo ważną cechą tych elementów złącznych jest fakt, że są one pod wieloma względami naprawdę bardzo uniwersalne. Zastanawiacie się, gdzie śruby z kołnierzem (DIN 6921/PN 82247) mogą być z powodzeniem wykorzystane? Między innymi jest to branża motoryzacyjna. Nie brakuje specjalistów od tego tematu, którzy wykorzystują śruby kołnierzowe w przemyśle samochodowym. Na przykład do układów hamulcowych. Jakie jest jeszcze inne zastosowanie? Tego typu elementy bardzo dobrze sprawdzają się w aspekcie układów zawieszenia i sterujących. Fachowcy doceniają, że elementy z tej konkretnej kategorii są bardzo solidne oraz wytrzymałe. Nie brakuje im odporności na korozję. Charakteryzuje je także elegancki wygląd, co ma zaś naprawdę spore znaczenie w wielu branżach. Ich popularność nie może być zatem zaskakująca.