Dobieramy łóżeczko do wieku malucha

Jedną z ważniejszych elementów życiu dziecka jest sen – to podczas niego dziecko rośnie, regeneruje się, wzmacnia swój organizm i ciało. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im stuprocentowy komfort oraz bezpieczeństwo. Możemy to uczynić dobierając dla nich odpowiednie łóżko – na jakie więc warto się zdecydować?

Gdy maluch pojawia się w domu…

Pierwsze miesiące życia to chwile pełne emocji dla rodziców, kupujemy wtedy takie łóżko, które ma szczebelki i regulowaną wysokość, by z łatwością się do niego schylić. Takie łóżeczka dostępne są w dwóch rozmiarach: 60 centymetrów x 120 centymetrów oraz 70 centymetrów x 140 centymetrów, warto zdecydować się na takie, które ma regulowaną wysokość dna.

Łóżko tego typu posłuży nam nawet przez trzy pierwsze lata życia dziecka. Szczebelki zapewniają mu bezpieczeństwo przed wypadnięciem podczas snu, ale również wtedy, gdy jest już starsze i potrafi chodzić, a obudziło się i próbuje wydostać się na zewnątrz. Niektóre modele mają kilka szczebelków wyjmowanych, co możemy zastosować w późniejszym okresie, gdy maluch będzie stabilnie chodził i był bardziej samodzielny.

Niemowlęce łóżeczka mogą mieć wiele dodatkowych opcji, niektóre mają opuszczany bok, co pomaga mamie nakarmić dziecko piersią, inne z kolei jest na kółkach, by łatwo można było je przysunąć do łóżka.

Idealnym pomysłem są łóżeczka wielofunkcyjne, które oprócz materaca, wyjmowanych szczebelków mają również szuflady, przewijak oraz półeczkę, na której możemy umieścić wszystkie niezbędne kosmetyki czy zabawki. Taki model może kosztować około 500 złotych.

Gdy maluch podrośnie…

Jeśli dziecko jest już starsze, czas by kupić mu prawdziwe łóżko. Powinno mieć ono wymiary 80 x 160 centymetrów. Więcej przestrzeni daje dziecku większą wygodę, a przez to poprawia się komfort jego snu. Takie łóżko powinno charakteryzować się solidną konstrukcją, dzięki której nasz maluch będzie całkowicie bezpieczny.

Musimy wiedzieć o tym, że kupnem łóżka możemy sprawić dzieciom mnóstwo frajdy – na rynku bowiem dostępne są różne modele łóżek, na przykład w kształcie samochodu, czy pantofelka – mając takie łóżko dziecko chętnie będzie w nim przebywało i spało z uśmiechem na twarzy.

Dobrze, jeśli łóżko naszego malucha będzie mieć specjalną szufladę na dole, w której możemy schować nie tylko pościel, ale również ulubione zabawki dziecka.

Nie warto oszczędzać małych kwot przy zakupie wątpliwych mebli. Pamiętajmy, że nasze dziecko musi odczuwać pełen komfort i nie może istnieć jakiekolwiek ryzyko, iż zrobi sobie krzywdę. Musimy więc liczyć się z wydatkiem około 700 złotych.

Materac – obowiązkowe wyposażenie każdego łóżka

Nie tylko samo łóżko stanowi o zdrowym i bezpiecznym śnie naszego dziecka, dużą rolę odgrywa tu także materac, który znajduje się na dnie łóżka. Dobrze, jeśli posiada właściwości antyalergiczne, co sprzyja delikatnej skórze i zdrowiu naszego malucha.

Najczęściej w sklepach możemy spotkać się z następującymi materacami:

  • Wykonany z pianki poliuretanowej – jest on najbardziej podatny na odkształcenia, zwykle znajdziemy go w różnych wersjach kolorystycznych, ponieważ jest obszyty tkaniną, kiedy położymy na nim dziecko pianka ta zdeformuje się i utworzą się wgłębienia. Za taki materac zapłacimy około 60 złotych.
  • Materac piankowo-gryczany – składa się z naturalnej łuski gryczanej, pianki poliuretanowej oraz tkaniny bawełnianej, niektóre modele posiadają także matę kokosową. W tym materacu możemy spodziewać się dopasowania do sylwetki dziecka pod jego ciężarem, dzięki czemu kręgosłup ma zapewnione właściwe podparcie. Materac piankowo-gryczany to wydatek rzędu 120 złotych.
  • Materac kokosowo-piankowy – w jego skład wchodzi tkanina bawełniana, włóknina puszysta, mata kokosowa oraz pianka poliuretanowa, która znajduje się miedzy dwoma warstwami maty kokosowej. Taki materac posiada właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne, co może okazać się bardzo korzystne dla naszego malucha. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, kosztuje około 100 złotych.
  • Materac gryczano-kokosowy – składa się z tkaniny bawełnianej, łuski gryczanej i pianki poliuretanowej, mata kokosowa jest tu łączona z naturalnym lateksem i również posiada właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne i dopasowuje się do sylwetki. Także zapłacimy za niego około 100 złotych.
  • Materac kokosowy – stworzony jest z tkaniny bawełnianej, włókniny puszystej i maty kokosowej. Posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, dopasowuje się do kształtu sylwetki ale nie odkształca się. Co więcej, idealnie przepuszcza powietrze. Cena: od 70 do 140 złotych.
  • Materac bonellowy, sprężynowy – w tym modelu sprężyny są połączone oraz otoczone przez piankę poliuretanową, materac ten nie odkształca się i dopasowuje do sylwetki, kosztuje średnio 200 złotych.
  • Materac lateksowy – składa się z mleczka kauczukowego, wewnątrz warstwy znajdują się pionowe kanaliki, przez co materac przepuszcza powietrze i nie zatrzymuje wilgoci, materiał ten jest bardzo elastyczny i dopasowuje się do ciała, jest także antyalergiczny i kosztuje średnio 320 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here