Kiedy płatności online przestają być bezpieczne?

Nadeszły wakacje – okres relaksu, wypoczynku, a co za tym idzie większych wydatków. Płacenie gotówką jest mało wygodne, a często niebezpieczne. Każdy bowiem może wyjąć nam portfel z kieszeni. Wielu polskich turystów zabiera na wakacje kartę debetową. Serwisy internetowe umożliwiają obsługę środków za pomocą wygodnej aplikacji, z której mogą korzystać użytkownicy smartfona oraz telefonu z system IOS. Warto jednak zastanowić się, kiedy płatności online przestają być bezpieczne

Gotówka wciąż się przydaje

Podstawową formą płatności są wciąż pieniądze. Trzymając gotówkę w ręku, często mamy poczucie kontroli nad swoimi wydatkami. Dokładnie wiemy, ile pieniędzy zostało w naszym portfelu. Duża część społeczeństwa korzysta wciąż z karty debetowej lub kredytowej. Można nimi płacić niemal w większości sklepów, czy zagranicznych restauracjach. Karta płatnicza ma niewielkie rozmiary. Nie zajmuje wiele miejsca w portfelu a blokowanie środków na koncie w razie kradzieży odbywa się w ekspresowym tempie.

Płatności BLIK w mig

Inną możliwością, z której możemy skorzystać, płacąc za swoje zakupy, jest usługa BLIK. Aplikacja umożliwia również wypłacanie pieniędzy z większości bankomatów, a ponadto realizację ekspresowych przelewów na wskazany numer telefonu bez użycia karty płatniczej.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z karty płatniczej, czy mobilnej usługi, pamiętajmy, by chronić numer PIN. Nie wolno podawać go obcym osobom. Jeśli jednak ktoś ukradnie nam telefon lub karty, natychmiast należy zadzwonić do banku, by nasze środki nie zniknęły z konta.

Sklepy online

Wybierając się wakacje, często kupujemy niezbędne rzeczy za pomocą sklepów internetowych. Szybkie płatności i dostawa do domu to z pewnością wygodny sposób, by zdobyć modny i markowy ciuch w atrakcyjniej cenie. Należy uważać na mało znane sklepy, gdyż ich działalność może być nielegalna. Pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić sprzedawcę i jego firmę, zanim wyślemy na jego konto swoje pieniądze.

Płatności internetowe to wygodna, ale często niebezpieczna forma transakcji. Dokonując przelewów elektronicznych, pamiętajmy o zdrowym rozsądku i rozwadze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here