Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli w skrócie CHAD albo psychoza maniakalno-depresyjna, jest zaburzeniem nastroju, które bardzo mocno wpływa na życie pacjentów. Charakteryzuje się charakterystyczną “sinusoidą”, w której stany maniakalne (albo hipomanie) przeplatają się z okresami depresyjnymi. Jak to dokładnie wygląda i co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?

Czym dokładnie charakteryzuje się CHAD?

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się specyficznym przeplataniem stanów, w jakich znajduje się pacjent. Może on mieć nienaturalnie podwyższony lub nienaturalnie obniżony nastrój, a stany te przeplatają się ze sobą i sukcesywnie zmieniają, przy czym pomiędzy nimi mogą (choć nie muszą) występować okresy remisji. CHAD ma kilka postaci klinicznych i w zależności od konkretnego typu, okresy manii/hipomanii oraz depresji mają różne nasilenie i długość trwania, a także różna może być częstotliwość cyklicznych zmian.

Czym odznacza się epizod depresyjny?

W większości przypadków pacjenci cierpiący na CHAD znacznie częściej doświadczają stanów depresyjnych i mogą być one silniejsze niż stany maniakalne. Pojawiają się w tym okresie charakterystyczne dla klasycznego obrazu depresji objawy, takie jak obniżenie nastroju, zmniejszenie tempa oraz niechęć do wykonywania różnorodnych czynności i spadek energii. Co równie ważne, pojawia się niższa samoocena oraz (często) problemy ze snem. Pacjent może także stracić zainteresowanie tym, co dawniej sprawiało mu radość.

Czym odznacza się epizod manii?

W klasycznym obrazie choroby afektywnej dwubiegunowej następuje po depresji okres remisji, który cechuje się w miarę stabilnym nastrojem. Jednak po nim pojawia się mania lub hipomania, czyli epizod nienaturalnego podwyższenia nastroju. W tym czasie można zaobserwować ogromny wzrost energii i aktywności pacjenta, w tym również jego niechęć do snu. Ma on euforyczny nastrój, podwyższoną samoocenę i przekonanie o własnej wyższości od innych. Często ten epizod wiąże się także z niebezpieczną skłonnością do podejmowania się ryzykownych działań, a także natłokiem myśli.

Kiedy może pojawić się CHAD?

Coraz częściej pewnych predyspozycji do zapadania na chorobę afektywną dwubiegunową upatruje się w naszej genetyce. Pewne osoby mają z powodu odziedziczonych po przodkach cech większą szansę na doświadczenie epizodów depresji i manii. Okazuje się jednak, że to nie jedyna przyczyna CHAD. Często pojawia się ona bowiem w wyniku bardzo silnego stresu.

Jak przebiega leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej?

Po prawidłowo przeprowadzonej diagnostyce ważnym zagadnieniem staje się choroba dwubiegunowa leczenie. Zazwyczaj opiera się ono o konsultacje psychiatryczne, które pozwalają nie tylko prawidłowo zdiagnozować całą chorobę, ale też umożliwiają dobranie leków, które wspomagają wyciszenie objawów. W ten sposób utrzymany zostaje stabilny stan pacjenta.

Dodatkową pomocą do farmakoterapii jest także psychoterapia, która pomaga pacjentowi poradzić sobie z cierpieniem, którego doświadcza podczas epizodów manii i depresji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here