Chemiczne eksperymenty dla dzieci

Często naszym dzieciom nauka wydaje się nudna i ciężko nam je nią zainteresować, szczególnie, jeśli jest to sucha teoria. Są jednak sposoby, aby zafascynować je tym niezwykłym światem poprzez pobudzenie ich wyobraźni i nieodłącznej chęci poznawania i odkrywania. Tutaj z pomocą przychodzą nam niezwykle procesy chemiczne, które możemy obserwować w naszym domu. Oto kilka z nich.

Erupcja wulkanu

Do wykonania tego doświadczenia potrzebne będzie nam wysokie naczynie, talerz, woda aluminiowa, woda, soda oczyszczona, ocet i barwnik spożywczy lub kolorowa bibuła.

Na początku przygotowujemy sylwetkę naszego wulkanu z wysokiego naczynia, talerza i folii aluminiowej. Naczynie ustawiamy na środku talerza, a następnie całość przykrywamy folią aluminiową w takich sposób, aby stworzyć figurę na kształt wulkanu. Na środku robimy niewielką dziurę w foli i łączymy szczelnie jej brzegi z brzegami naszego naczynia tak, aby „lawa” nie przeciekła pomiędzy folię a talerz. Jeśli wykorzystamy naczynie z węższym otworem, możemy spodziewać się bardziej spektakularnego wybuchu (przyda nam się wtedy lejek!). Do tak przygotowanego wulkanu wlewamy rozpuszczone ze sobą uprzednio dwie łyżki wody, łyżkę sody i kilka kropel czerwonego barwnika spożywczego (Jeśli nie posiadamy barwnika, możemy wykorzystać kolorową bibułę, która po zamoczeniu w roztworze zabarwi go), a następnie bardzo szybkim ruchem dolewamy do mieszanki uprzednio odmierzone dwie łyżki octu i czekamy na erupcję!

Nie musimy oczywiście wykonywać wulkanu z folii aluminiowej -jeżeli chcemy, żeby nasza makieta wyglądała nieco bardziej ciekawie możemy wulkan wykonać np. z masy solnej, pomalować i ozdobić go kamykami, tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pamiętajmy też, żeby umieścić wulkan na tacy, aby spływająca lawa nie zalała nam mieszkania.

Jajowa próchnica

To doświadczenie, nie dość, że poszerzy wiedzę naszych pociech i dostarczy im zabawy to jeszcze powinno je skłonić do regularnego mycia zębów! Będziemy do niego potrzebowali kilku jajek, najlepiej o jak najjaśniejszej skorupce oraz kilku szklanek, do których włożymy jajka i zalejemy je różnego rodzaju napojami. Dla przykładu, może to być woda, sok i coca-cola. Tak przygotowaną instalację należy pozostawić na około dwa dni, po których będziemy mogli wyjąć jajka i ocenić wyniki przeprowadzonego doświadczenia. Skorupka jajek, podobnie jak ludzkie zęby, zbudowana jest z wapnia, a więc tym sposobem pokażemy dzieciom jak na ich zęby może wpłynąć spożywanie poszczególnych napojów.

Lawa w słoiku

To doświadczenie to niesamowite przedstawienie! Wystarczy połączyć ze sobą w dowolnym naczyniu oliwę i wodę w proporcji 3:1, dodać do tej mieszanki kilka kropel barwnika spożywczego dla uzyskania lepszego efektu (lub jeśli go nie posiadamy, możemy namoczyć w cieczy kolorową bibułę) oraz dowolną tabletkę musującą. Barwnik przereaguje wówczas z wodą, zabarwiając jej kropelki, które dzięki dodaniu składnika musującego zaczną podróżować powoli po naszym naczyniu. Efekt „wow” gwarantowany!

Eksperymenty dla dzieci – zobacz najciekawsze pomysły na proste eksperymenty dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here