Eko produkty z dnia na dzień stają się coraz to bardziej popularne. Nikogo już dzisiaj nie dziwi wiele półek, czy w niektórych sklepach nawet specjalne działy poświęcone tylko i wyłącznie produktom ekologicznym. Jeszcze parę lat temu wydawało się być to nową modą, która jak pokazał czas, bardzo szybko potrafi minąć. Jednak w przypadku ekologicznych produktów jest nieco inaczej i konsumenci wydaje się dostrzegli ten fakt w porę. To właśnie konsumenci stali się coraz to bardziej wymagający wobec producentów żywności oraz co najważniejsze świadomi i coraz to częściej w stu procentach świadomie wybierają produkty, które trafiają na ich talerz. Każdy z nas wie jednak o ekologicznych produktach to, że eko produkty są po prostu zdrowsze, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę dlaczego tak właściwie jest i co się kryje za nazwą produkt ekologiczny.


Jak wygląda produkcja zwykłej żywności
Otóż, by dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, co kryje za sobą nazwa eko produkty musimy nieco więcej czasu poświęcić na to, by dowiedzieć się jak wygląda produkcja zwykłej żywności, którą na co dzień widujemy w sklepach, czyli tej, która nie jest oznaczona jako ekologiczna. Wszak to właśnie podczas produkcji różnica między eko produktami a resztą produktów jest najbardziej widoczna. Zacznijmy od tego, że produkcja żywności wiąże się z dużymi kosztami, trzeba utrzymać halę produkcyjną, pracowników, którzy obsłużą chociażby maszyny, dodatkowo dochodzą do tego różne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, aż po reklamę, wszak musimy dotrzeć w jakiś sposób z naszym produktem do ostatecznego odbiorcy, czyli konsumenta, a dodatkowo przecież chcemy na naszym produkcie coś zarobić, prawda? Dodatkowo zarobić chce również hurtownik, jak i sklep, a sam klient nie zapłaci zbyt wiele za nasz produkt. Owszem, nie musimy oferować najtańszego na rynku produktu, jednakże nie może być on też zbyt drogi, tak by klienci nie rezygnowali z zakupu na rzecz czegoś tańszego. Zgadza się fakt, że produkcja żywności opiera się na bardzo dużej liczbie wyprodukowanych produktów, jednak to właśnie podczas produkcji producent stara się jak najbardziej obniżyć jej koszta. Dlatego też producenci bardzo chętnie i niezwykle często sięgają po tańsze, łatwiejsze w zdobyciu i o wiele bardziej efektywne zamienniki chemicznego pochodzenia niektórych z naturalnych składników.
Eko produkcja jest po prostu inna
W opozycji do tego faktu stają właśnie eko produkty. Podczas produkcji ekologicznej nie ma najmniejszego nawet miejsca na sztuczne, chemiczne składniki, a wszystkie które zostają użyte do stworzenia końcowego produktu muszą być pochodzenia naturalnego. Dodatkowo gospodarstwo ekologiczne musi samo je stworzyć, gdyż musi być ono jak najbardziej samowystarczalne. Nad wszystkim, od najwcześniejszych etapów działalności gospodarstwa ekologicznego czuwa szereg norm oraz zasad, które określone są dokładnie w poszczególnych aktach prawnych, a do których producent musi się dostosować, by móc otrzymać certyfikat produkcji ekologicznej, za czym idzie, by móc określać swoje produkty na półkach sklepowych mianem ekologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here