Skutki alkoholizmu w rodzinie

ROZPOCZNIJ WALKĘ O SWOJĄ RODZINĘ! NIE POZWÓL, ABY ALKOHOL DOPROWADZIŁ DO JEJ ROZPADU

Alkoholizm jest niesamowicie poważnym stanem chorobowym, który w ogromnym stopniu dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale również jego najbliższych. Wart mieć świadomość, że na tego typu problemie zdrowotnym cierpią wszyscy z otoczenia nałogowca. By pomóc alkoholikowi wyjść z kłopotów związanych z nadużywaniem napojów wyskokowych, przede wszystkim my – jako krewni poszkodowanego – powinniśmy zaznajomić się z poważnymi konsekwencjami nieleczonego alkoholizmu. O tym też będzie niniejszy poradnik, do lektury którego zapraszamy poniżej.

BLISKA CI OSOBA JEST UZALEŻNIONA? KONIECZNIE PRZECZYTAJ
TEN ARTYKUŁ DO KOŃCA

Alkoholizm – czynnik powstawania patologii

Z danych statystycznych wynika, że na granicy wpadnięcia w nałóg jest w naszym społeczeństwie niemal 16 proc. ludności. Osoby towarzyszące na co dzień uzależnionemu muszą wiedzieć, iż alkohol jest pierwszym, potężnym krokiem w kierunku rozwoju rozmaitych form patologii. Nierzadko zdarza się, że alkohol pociąga za sobą takie destrukcyjne i niemoralne zachowania jak zastosowanie przemocy fizycznej względem rodziny, a nawet nadużyć seksualnych czy wybuchów agresji. Ze względu na stan ciągłego upojenia alkoholowego, trudno jest choremu pracować, tym samym podupada domowy budżet. W konsekwencji nawarstwiają się problemy natury finansowej. Człowiek z nałogiem ma też trudność z budowaniem trwałych i wartościowych relacji z ludźmi. Może też, tracąc kontrolę nad tym, co się z nim dzieje – narobić sobie problemów z prawem. Wszystkie wymienione skutki alkoholizmu nie są, jednakże tylko i wyłącznie niekorzystne dla samego nałogowca, ale niekiedy jeszcze bardziej rzutują na jego najbliższe środowisko, które będąc zupełnie trzeźwe, ma świadomość wszystkich negatywnych zachowań alkoholika.

Napiętnowanie rodziny – skutkiem alkoholizmu

Kolejnym przykładem skutku charakteryzowanego nałogu jest napiętnowanie rodziny, jakie niewątpliwie jest jednym z najczęstszych rezultatów alkoholizmu. Domownicy czują niechęć do pijącego, a zarazem często zwyczajnie się go boją. Do tego dochodzą uczucia bezsilności, nieporadności, braku możliwości udzielenia pomocy czy obciążenie emocjonalne. Konsekwencją wielokrotnie bywają stany depresyjne, zespół stresu pourazowego czy nerwice.

Wpływ uzależnionego rodzica na dziecko

Poważnym rezultatem niewalczenia z alkoholizmem jest skłonność do wciągnięcia w nałóg na przykład dzieci, które od najmłodszych lat dzieciństwa obserwują jak mama czy tata sięga po kieliszek i suma summarum same zaczynają tego typu niewskazane praktyki. Do tego dochodzą skłonności wynikające z dziedziczenia genów. Pijąc, psujemy zatem życie nie tylko sobie, ale również i naszym krewnym.

Potrzebujesz pomocy? Odwiedź koniecznie Ośrodek leczenia uzależnień WANT – https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here