Rodzice jedynaków bardzo często rozważają powiększenie rodziny, aby ich dziecko nie nudziło się i musiało bawić w pojedynkę. Boją się jednak, że pierwsze dziecko będzie zazdrosne o drugie lub nie zrozumie sytuacji, że mama jest w ciąży. Jak podejść do tematu drugiego dziecka? Sprawdźcie!
Przeczytaj też: http://www.blogprasa.pl/drugie-dziecko/
Konstruktywna rozmowa
Jeśli macie już jedno dziecko, które jest starsze, możecie przeprowadzić z nim rozmowę o chęci posiadania brata lub siostry. Dziecko z pewnością poczuje się ważne i chętnie wyrazi swoją opinię. Co jednak zrobić, jeśli dziecko powie, że nie chce mieć rodzeństwa?
Wasz jedynak nie chce, aby rodzina się powiększyła? Spokojnie. Porozmawiajcie z maluchem, wytłumaczcie mu jakie będą plusy posiadania rodzeństwa teraz i w przyszłości. Być może dziecko po prostu boi się, że straci całą waszą uwagę, którą skradnie nowe dziecko.
Przygotowania dziecka do rodzeństwa
Jeśli decyzja została już podjęta i oczekujecie drugiego dziecka, pamiętajcie, aby dobrze przygotować swoje pierwsze dziecko do obecności jego przyszłego rodzeństwa. Być może nie zdaje sobie ono sprawy z tego, jak będą wyglądać pierwsze miesiące życia maluszka.
Dziecko powinno wiedzieć, że uwaga rodziców będzie mocniej skupiona na malutkim dziecku, ze względu na to, że będzie ono jej potrzebowało. To może wzbudzić zazdrość w jedynaku! Wytłumaczcie jednak dziecku, że może się również angażować w proces wychowywania maleństwa oraz pomagać rodzicom przy rożnych czynnościach pielęgnacyjnych.
Dodatkowo warto również dziecku uświadomić, iż jego młodszy braciszek lub siostrzyczka z początku nie będą zdolne do takiej zabawy, jakiej może oczekiwać pierwsze dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby jedynak wymyślił inne zabawy, w których malec będzie mógł również uczestniczyć, np.: zabawa w chowanego może się odbywać wokół łóżeczka noworodka, który chętnie będzie obserwował, gdzie chowa się jego brat lub siostra.
Jeśli chcecie powiększyć rodzinę, najlepiej zdecydujcie się na ten krok chwile po urodzeniu pierwszego dziecka. Wówczas różnica wieku nie będzie zbyt duża i dzieci z pewnością szybciej się ze sobą dogadają i będą się razem bawić.
Zobacz też: http://mamatezkobieta.pl/kiedy-dziecko-ma-goraczke/