Produkty organiczne to pojęcie, które zaczyna świtać w coraz to większej liczbie konsumenckich głów. Nie ma co ukrywać. Aktualna rzeczywistość, ta pod względem sklepowym, o wiele różni się porównując ją z tym, co widzieli za oknem nasi rodzice czy dziadkowie, jeszcze za poprzedniego systemu. Mowa tutaj nie tylko o rozwoju technologicznym, ale również i o tym, że lata temu w sklepach ciężko było o konkretne produkty, a co dopiero o zagraniczne marki, dziś zaś idąc do sklepu niezależnie od tego czy wybieramy się do małego osiedlowego sklepiku, czy też do dużego hipermarketu należącego do wielkiej sieci sklepów, wybór mamy przeogromny. Bardzo często zdarza się nam nawet nieco pogubić. Zawsze jednak, niezależnie od wyboru sklepu, widzimy coraz to więcej półek oznaczonych jako jedzenie ekologiczne czy jako produkty organiczne. Czym tak właściwie są produkty organiczne i czy naprawdę warto dopłacać do nich, by je kupić? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.


Produkty organiczne to produkty ekologiczne
Z całą pewnością musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co tak właściwie oznacza fraza produkty organiczne. Nie jest to trudne. Produkty organiczne to po prostu produkty ekologiczne. Czym jednak różnią się produkty organiczne od zwykłych, nieekologicznych produktów? Otóż, różnica nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale jeśli tylko przeanalizujemy skład interesującego nas produktu (co wcale nie jest takim trudnym zadaniem jakim mogłoby się to wydawać) oraz zaczerpniemy nieco wiedzy, chociażby z internetu na temat tego jak wyglądają oba typy produkcji, czyli produkcja produktów ekologicznych oraz produkcja zwykła, to różnice będą dla nas jasne i dosyć klarowne.
Różnica jest wręcz oczywista
Otóż, zacznijmy od produkcji produktów, które nie są oznaczone jako ekologiczne, czyli od produktów pozbawionych napisu organiczny. Podczas produkcji korzysta się z wielu maszyn, praca jest zautomatyzowana, a koszty są dosyć mocno ograniczane, tak by produkt gdy trafi ostatecznie na półki sklepowe nie był zbyt drogi i żeby zarobić mógł na nim zarówno producent, jak i hurtownik oraz sprzedawca, którzy też przecież nakładają na produkt swoją marżę. Dlatego też koszty ogranicza się już od najwcześniejszych etapów produkcji, a z samej produkcji stara się wycisnąć jak najwięcej. Dlatego też producenci tak chętnie korzystają z tańszych, łatwiejszych w zdobyciu i nierzadko o wiele bardziej efektywnych chemicznych zamienników niektórych ze składników, zastępując nimi naturalne składniki. Podczas produkcji produktów ekologicznych prace wykonywane są głównie ręcznie, zaś podczas samej produkcji nie używa się chemicznych zamienników, a wszystkie produkty jakie są potrzebne do stworzenia produktu ostatecznego, już od najwcześniejszych faz produkcyjnych są w pełni naturalne. Gospodarstwo ekologiczne powinno być również samowystarczalne. Nad wszystkim tym czuwają liczne kontrole, oraz szereg zasad i przepisów, które określone są dokładniej w różnych aktach prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here